Atom Editor. Czy przeglądarka może zastąpić terminal?

Electron, dawniej Atom Shell. Dla jedynch powód nieustannej udręki, dla drugich – możliwości, jakich dotychczas nie mieli. Słowo klucz to aplikacje pisane w HTML, CSS, JS. Inaczej mówiąc, inteligentnie opakowane strony internetowe, które mogą więcej, na przykład skorzystać z systemu plików. Wszystko zaczęło się właśnie od edytora stworzonego przez GitHub – za pomocą spreparowanej przeglądarki Chromium (otwarta wersja, na której bazuje Chrome) przygotowali Atom, który biorę pod lupę w poniższym tekście.

Atom to podręcznikowy przykład obusiecznego miecza, bo przeglądarka nie osiągnie nigdy pułapu aplikacji natywnej, dlatego w porównaniu z Vim, Sublime Code czy Emacs, Atom w teście szybkościowym naprawdę słabo, naprawdę długie listingi kodu sprawiają, że produkt GitHub’a, kolokwialnie mówiąc, przymula. Dla przeciwników ich produktu ważnym argumentem jest też to, że firmy nadużywają Electrona, opakowując jedynie swoje strony, zamiast wydać sensowną aplikację dla naszego desktopa. W każdym z tych zdań jest trochę prawdy, ale zamiast patrzeć na minusy wolałbym spojrzeć na to, co Atom wyróżnia.

Skoro jednak jest wolniejszy od konkurentów, to dlaczego jego popularność nieustannie rośnie? Tutaj wracamy do motywu przewodniego Electron’a, czyli technologii z jakich korzysta. JavaScript, jeszcze niedawno postrach osób pracujących z WWW, przechodzi reformę za reformą i jest w zupełnie innym miejscu niż choćby 3 lata temu. Kaskadowe arkusze stylów, CSS, w wydaniu trzecim pozwala na naprawdę wiele, co docenili też twórcy interfejsu GTK+, wykorzystując je również w swojej bibliotece. I w końcu HTML w wydaniu 5, ujednolicony, z jeszcze większymi możliwościami niż dotychczas. Przy nacisku ze strony takich gigantów jak Facebook czy Google, wszystkie trzy technologie muszą rozwijać się w szybkim tempie – i tak się dzieje. Dlatego też jest coraz więcej programistów, dla których wszystkie te trzy są po prostu chlebem powszednim. A że edytor z zamysłu budowany jest pod kątem modularności, to każdy może go rozbudować i ulepszyć, wykorzystując własnie ten… chleb. I tak się dzieje – w swoim repozytorium Atom ma już 5,502 paczek z rozszerzeniami oraz 1,836 motywów zmieniających podświetlenie kodu lub interfejs użytkownika. Fani wyżej wymienionych Vim czy Emacs znajdą potrzebne im ustawienia klawiatury, użytkownicy Sublime – np.: mapkę z podglądem kodu.

2017-01-02-222049_1920x1080_scrot

Na moim komputerze, gdzie dotychczas do większych projektów korzystałem z właśnie Vi Improved w emulatorze terminala, zacząłem używać przeglądarki na doplaczach i jestem bardzo zadowolony. Oczywiście, uruchomienie zajmuje nieco więcej czasu, czasami Atom odrobinę zwolni… Ale fakt, że Linter do C/C++/Pythona/JavaScript działa po instalacji jednej paczki dla każdego w ramach apm (Atom Package Manager), co po wielu bojach z YouCompleteMe nigdy nie udało mi się na Vim, pozwala mi na to przymknąć oko.

Ponadto, jako że proces zaznajamiania się z produktem GitHub’a trwa dłuższy już czas, to chciałbym by z jego owoców mógł skorzystać każdy, dlatego postaram się opisywać co ciekawsze paczki i motywy na łamach bloga w nadchodzących tygodniach.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s