5 powodów, dla których warto spróbować Linuxa

Image result for getting your friends into new thing

Namawianie na Linuxa towarzyszy większości jego nowych użytkowników – “zobaczyłem światło, muszę przekazać je innym”. Im szybciej damy radę się od takiego nawyku uwolnić, tym lepiej. Twoi znajomi są szczęśliwi ze swoim Windowsem lub OS Xem. Długa, przez lata pielęgnowana broda nie przekona ich do zmiany, tak samo jak możliwość kompilowania programów na własną rękę. Jeżeli jednak wdajesz się w taką dyskusję a chcesz wyjść z niej zwycięsko, to załączam swoją listę argumentów, przemawiającej za systemem z pingwinem w logo.

1. Jedyny wymóg to czas.

Nie musisz formatować dysku czy zmieniać sposobu jego partycjonowania – każda dystrybucja jest dostępna w formie LiveCD, można ściągnąć oprogramowanie typu VirtualBox, można zainstalować system na pendrive, można zakupić za 200zł Raspberry Pi. Dystrybucje Linuksa są darmowe… zupełnie jak nielegalny Windows. Być może etyka, a raczej jej brak, to jeden z powodów, dla których warto zmienić system. 🙂

2. Wydajność i bezpieczeństwo.

Przy niewielkiej ilości konfiguracji, twój komputer może działać szybciej i lepiej – dystrybucje Linuksa nie będą ograniczone brakiem aktualizacji bądź nieobecnością najnowszych wersji oprogramowania. Ponad to sposób w jaki zostały zaprojektowane systemy uniksopodobne – hierarchia plików, system grup, użytkowników i praw dostępu bardzo utrudnia dostęp z zewnątrz. Segment serwerowy jest zdominowany przez Linuksa, a tam jedną z najważniejszych cech oprogramowania musi być bezpieczeństwo. Moja babcia dobrze to podsumowała, gdy zainstalowałem jej system używany przez około 2% komputerów stacjonarnych – “skoro używają go tylko osoby z rozeznaniem, to raczej nikomu nie będzie się chciało do mnie włamywać, prawda?”. Prawda, ze względu na obecną grupę użytkowników systemu, możemy się wśród nich bezpiecznie schować.

3. Wygląd.

Dostosowanie systemu do swoich potrzeb to kwestia kilku minut. Jednak dla wytrwałych obecne są niezliczone możliwości, pozwalające na stworzenie prawdziwie osobistego systemu. Również ważna jest sprawa otwartości poszczególnych komponentów – gdy Gnome Desktop zmienił kompletnie swój design w trzeciej wersji, grupa niezależnych developerów stworzyła fork (nową wersję bazującej na tym samym kodzie, ale zmierzającą w inną stronę) o nazwie Cinnamon. Dzięki temu osoby, które preferowały stary styl nie zostały na lodzie, a te które pragnęły zmiany ją otrzymały. Porównajcie to z sytuacją, gdy Microsoft wprowadził Metro w Windows 8 i usunął przycisk Start znany z Siódemki…

4. Menedżer pakietów.

Systemy Uniksopodobne mają jeszcze jedną niesamowitą cechę – są wyposażone w program instalujący programy. Taki menedżer za nas rozwiązuje problemy z zależnościami poszczególnych instalacji (nigdy więcej brakującego DirectXa czy .Neta!) i pozwoli utrzymać zainstalowane oprogramowanie w porządku, automatycznie usuwając niepotrzebne paczki.

5. Przygoda!

Instalacja nowego systemu operacyjnego oraz jego konfigurcja i użytkowanie to wyzwanie pełne zabawy – na forach i kanałach IRC można poznać ciekawych ludzi, propnujących odmienne od twoich rozwiązania, można przyczynić się do rozwoju otwartego oprogramowania poprzez uczestnictwo w listach mailowych… Z Linuksem wiąże się wiele ciekawych tematów, które sam możesz odkryć, a które w przyszłości mogą ci pomóc w niemal każdej dziedzinie życia.

Oczywiście do każdego z punktów można by wymyślać kontrargumenty, dlatego w przypadku dyskusji musisz być na to gotowy. Ja również jestem, więc postarajcie się je zapisać w komentarzach!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s